
* Folklorna, recitatorska, horska, bebi i najbrojnija sekcija ručnog rada okupljaju pripadnike mađarske nacionalne zajednice svih uzrasta
Selo Budisava, koje administrativno pripada Gradu Novom Sadu i od njega je udaljeno dvadesetak kilometara, u kojem žive Srbi i Mađari, primer je zajedništva i suživota ovih nacionalnih zajednica, kao i multikulturalnosti. To potvrđuju mnoge akcije koje se zajednički sprovode u cilju boljeg života svih meštana, a Tibor Milanovič, učitelj u penziji, ovo zajedništvo opisuje rečenicom: "Dugo su ova dva naroda živela jedan pored drugog, danas živimo zajedno".
Negovanje običaja i kulture mađarskog življa u Budisavi odvija se u okviru Kulturno-umetničkog društva "Petefi Šandor", koje postoji gotovo od osnivanja sela, a zvanično je registrovano 2001. godine. Rad ovog društva odvija se po sekcijama. Sa šezdesetak članova, najmasovnija je sekcija ručnog rada Arvačka, što je u prevodu s mađarskog jezika naziv cveta dan i noć. Vodi je Agneš Maćaš, koja je i najzaslužnija što su ove žene aktivne i što sa svojim rukotvorinama učestvuju na različitim manifestacijama.
Predsednica KUD-a "Petefi Šandor" Otilija Milanović kaže da se žene u okviru sekcije ručnog rada bave svim njima znanim tehnikama veza. Uglavnom je to vez na belom platnu belim ili koncem u boji. Najčešći motivi su cvet margarete, bulke, različka i klas pšenice.



Osim što okuplja mađarski živalj, KUD "Petefi Šandor" organizuje događaje i manifestacije u selu, a od 2001, kada je registrovan, priprema projekte s kojima učestvuje na lokalnim i međunarodnim konkursima.
- Za Dan sela, koji se obeležava 28. februara, organizujemo prigodnu svečanost, kada nam dolaze i gosti iz Mađarske. Svake godine za Uskrs organizujemo radionicu na kojoj učestvuje 12-13 udruženja iz cele Vojvodine. Zajednički farbamo i ukrašavamo uskršnja jaja i negujemo druge običaje. Uz druženje i dobro raspoloženje, nastojimo da sačuvamo tradiciju i prenesemo je na mlade, objašnjava Otilija, ističući da KUD svake godine krajem maja organizuje retrospektivu svih dešavanja i aktivnosti koje su se odigrale u prvoj polovini godine i ispraćaju osmake koji su radili u nekoj od sekcija, pripremajući im poklone za uspomenu na taj period.

- Naš KUD dobija i sredstva Gradske uprave za kulturu po projektu "Šulistar" za organizovanje dečjeg muzičkog festivala. Ova gradska uprava finansijski pomaže i Kamp folklora, koji ove godine mi organizujemo, a naredne godine održaće se u Mađarskoj, u mestu Bakš, kada će troškove snositi mađarska vlada, kaže Otilija Milanović, ističući da je možda jedan od najvažnijih projekata koji sufinansira Uprava za kulturu Grada Novog Sada - pastirske igre, manifestacija koja se svake godine, gotovo od osnivanja sela, održava za katolički Božić.

Julkica Crnobarac
ETNO-KUĆA
Neposredno uz prostorije KUD-a "Petefi Šandor" smeštena je etno-kuća, koja predstavlja tipičnu mađarsku seosku kuću iz šezdesetih godina prošlog veka. Velike zasluge što je ugledala svetlost dana pripadaju Tiboru Milanoviču, učitelju u penziji. Najviše predmeta koji se nalaze u etno-kući deo je njegove zbirke.
Etno-kuću čine dve prostorije: kuhinja i čista soba. Tu je i zidana peć, koja se delom nalazi u kuhinji, a delom u čistoj sobi, grejući tako obe prostorije. Ložilo se spolja.
- Kuhinja je bila glavna prostorija. U njoj se boravilo čitavog dana. Tu se kuvalo, jelo, pralo, vezlo, tkalo, družilo. A u čistoj sobi se samo spavlo, objašnjava Tibor Milanovič i sa zadovoljstvom detaljno opisuje svaki predmet izložen u etno-kući.
Projekat "Multikulturalnost kao komparativna prednost za razvoj turizma u ruralnim područjima Grada Novog Sada je sufinansiran iz budžeta Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
15. NOVEMBAR 2019.