
* Država i Pokrajina ulažu značajna sredstva u proces automatizacije odbrane i opremanje 13 radarskih centara i 1.204 lansirne stanice
* Za tekuću sezonu obezbeđeno je 18.000 raketa, a svaka lansirna stanica imaće na raspolaganju najmanje 12
* Republički hidrometeorološki zadvod angažovao 2.200 protivgradnih strelaca, opštine dodatno finansiraju njihov rad
Proteklih nedelja grad i jako nevreme pogodili su pojedine delove Srbije, najviše Sjenicu, Kruševac, Arilje, Lučane, Ivanjicu, Aleksandrovac... Grad veličine oraha i lešnika napravio je velike štete u voćnjacima i na usevima. Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda na gradonosne oblake sa lansirnih stanica dejstvovalo se sa blizu 1.000 protivgradnih raketa, ali to nije bilo dovoljno da se od nevremena sačuvaju voćnjaci i usevi.
Ovakvi prizori se viđaju gotovo svake godine krajem aprila ili tokom maja kada je sezona protivgradne odbrane ( 15. april – 15. oktobar) već uveliko na snazi. Da li je u pitanju slaba opremljenost radarskih sistema i lansirnih stanica protivgradnim raketama, mali broj plaćenih strelaca ili nešto treće?
- Grad kao elementarnu nepogodu, bez obzira na svu tehniku s kojom se danas u svetu raspolaže, nije lako predivideti, a još je teže na otvorenom odbraniti poljoprivredne useve. Kod nas još uvek preovlađuje sistem protivgradne odbrane sa raketama koje ispaljuju strelci, dok je proces automatizacije odbrane sa 13 radarskih centara i 1.204 lansirnih stanica tek na početku s obzirom na to da samo 102 funkcionišu na taj način. Treba će vremena da se ceo sistem uspostavi i profunkcioniše, kaže Zoran Babić, načelnik Sektora za odbranu od grada Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
(Ne)zainteresovani strelci
Babić tvrdi da je RHMZ, bez obzira na pandemiju virisa korona i vanredno stanje koje smo imali, sezonu protivgradne odbrane dočekao spremno.
- Obezbeđeno je 18.000 raketa, što je neka optimalna količina za celu sezonu. Veći deo raketa ostao je od prošle godine, a za ovu sezonu kupljeno je 8.000 novih. Postoje i magacinske rezerve, koje će, ako zatreba, biti upotrebljene. Nakon četiri godine otkako smo po zakonu preuzeli nadležnost protivgradne odbrane od Minstarstva unutrašnjih poslova, došli smo do nivoa da svaka lansirana stanica u Srbiji na raspolaganju ima najmanje 12 raketa i dva strelca, što nam je bio početni cilj, kaže Babić i napominje da je dodatna podrška od 947 raketa obezbeđena zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, kao i od pojedinih lokalnih samouprava.
I ove godine Republički hidrometeorološki zavod je, uz podršku lokalnih samouprava, uspeo da angažuje po ugovoru 2.200 protivgradnih strelaca širom Srbije. Najteže ih je, po Babićevim rečima, bilo pronaći na području istočne i jugoistočne Srbije gde ima dosta napuštenih sela i mahom preovlađuju staračka domaćinstva.
- Iz republičkog budžeta za rad strelaca obezbeđeno je oko milion evra. Mesečna nadoknada za celodnevno dežurstvo na lansirnim stanicama iznosi 4.000 dinara što je malo, ali mnoge lokalne samouprave pružaju podršku protigradnim strelcima tako što iz svog budžeta dodatno plaćaju njihovo angažovanje, kaže Babić.
Ulaganje u budućnost
Među 80 lokalnih samouprava koje premira rad strelaca je i Požega. Na 4.000 dinara, koliko im mesečno uplaćuje RHMZ, Optina dodaje isto toliko.
- Ove godine ćemo za protivgradne strelce ukupno izdvojiti oko dva miliona dinara. Opredelili smo i nešto sredstava za nabavku protivgradnih raketa i nadamo se da će to biti dovoljno da poljoprivrednici, pogotovo voćari, sa teritorije naše opštine ne strahuju za svoje useve i plodove, kaže dipl. inž. Branislav Glušac, član Opštinskog veća.
Opština Kikinda je za dodatno angažovanje 28 strelaca na 14 lansirnih stanica ove godine izdvojila tri miliona dinara. Poučeni lošim iskustvom iz 2018. kada su gradonosni oblaci potukli 2.000 hektara pod kukuruzom i suncokretom, u ovoj lokalanoj samupravi više ne žele ništa da rizkuju.
- Smatramo da je rad protivgradnih strelaca veoma važan za našu opštinu gde većina ljudi živi od poljoprivrede. S obzirom na celodnevnu mobilnost i odgovornost koju imaju tokom cele sezone, treba da budu koliko-toliko adekvatno plaćeni, kaže Imre Kabok, član Opštinskog veća zadužen za resor poljoprivrede.
Po svim važećim parametrima Srbija se svrstava u grupu zemalja viskorizičnih na ekstremne klimatske promene, ali sa, u praksi, trenutno najmanje delotvornim sistemom protivgradne zaštite. Načelnik Sektora protvgradne odbrane RHMZ kaže da će u naredne dve godine Ministarstvo poljoprivrede uložiti 300 miliona dinara za opremanje automatskih lansirnih stanica kako bi usevi i voćnjaci u zapadnom i jugozapadnom delu Srbije, gde su najčešći gradnosni oblaci, bili odbranjeni.
Stanice bez ljudske postave
Da je automatizacija modernizovanim lanserima budućnost upravljanja protivgradnom odbranom potvrdio je i Mladen Petković, pomoćnik pokrajnskog sekretara za poljoprivredu. Pokrajina je još pre godinu dana pokrenula postupak izrade dve projektno - tehničke dokumentacije za radarske centre Bajša i Samoš, koji protivgradnom zaštitom pokrivaju 775.000 hektara, za šta je iz budžetske rezerve izdvojeno 7,1 milion dinara. Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu je nedavno uputio poziv za podnošenje ponuda javne nabavke i instaliranje opreme za automatizovane protivgradne stanice sa pratećim radovima i uslugama za Radarski centar ”Fruška gora”.
- Cilj nam je da na celoj teritoriji Pokrajine, koliko je to moguće, već ove godine kompletno modernizujemo protivgradnu odbranu i da lansirne stanice rade bez ljudske postave. To je od velikog značaja za ovdašnje poljoprivredne proizvodnje, posebno u voćarstvu i vinogradarstvu, istakao je Petković uz napomenu da su u pokrajinskom budžetu za 2020. godinu izdvojena značajna sredstva za modernizaciju i unapređenje provigradne zaštite.
Stanje protivgradne odbrane kod nas je takvo da je svaki pomak nabolje dobrodšao. Ulaganje države u automatizaciju i organizacionu transformaciju sistema zaštite useva od grada poljoprivrednike može samo da raduje. Ono što oni, mimo države, mogu da učine za sebe, jeste da voćnjake zaštite protivgradnim mrežama ili osiguraju useve, tim pre što nadležni državni organi polise osiguranja dotiraju i do 70 odsto.
K. Rajević
(NE)PREDVIVI GRADONOSNI OBLACI
Ne mala sredstva Republika, Pokrajina i lokalne samouprave izdvajaju za protivgradnu odbranu. U suzbijanju grada rakete, po mišljenju stručnjaka, maksimalno mogu da budu uspšene 70 odsto. To praktično znači da i pored dejstva protivgradne odbrane usevi nisu stopostotno zaštićeni. Meteorolozi, bez obzira koliko bili dobro ili loše opremljeni i obavešteni, kažu da ne mogu unapred da predvide gradonosne oblake.
- Pouzdanije podatke možemo da damo samo nekoliko sati unapred. U pojedinmim slučajevima ni toliko, ali to je retkost. Uglavnom uspevamo da radarkim centrima na vreme dostavimo prognozu, a sve ostalo je u rukama strelaca i njihovom pravovremenom dejstvovanju na protivgradnim stanicama, kaže Goran Mihajlović, načelnik Službe prognoze u Republičkom hidrometeorološkom zavodu.