
* Vlada Srbije u investicionom programu ”Srbija 2025” opredelila 70 miliona evra za ukrupnjavanje poljoprivrednih površina
Ministarstvo poljoprivrede krajem prošle godine formiralo je radnu grupu za izradu predloga novog zakona o komasaciji koji bi dugoročno trebalo da omogući ukrupnjavanje površina i istovremeno efikasnije korišćenje i zaštitu poljoprivrednog zemljišta. Isto ministarstvo nedavno je donelo i pravilnik o sadržini, postupku izrade i donošenju programa komasacije u lokalnim samoupravama. U postupku izrade predviđeno je da skupštine opština izaberu nosioca izrade programa komasacije i obezbede održavanje javne rasprave, kako bi vlasnici ili korisnici poljoprivrednih parcela bili upoznati sa konkretnim planovima i radovima u komasacionom području.
– Veoma je važno da ceo postupak javne rasprave bude transparentan i u cilju donošenja najcelishodnijeg programa obuhvati što veći broj zainteresovanih za komasaciju. Pre usvajanja programa učesnici komasacije treba da daju svoje mišljenje, predloge i savete koji će biti razmatrani na Odboru za komasaciju, koji će, po pravilniku, svaka lokalna samouprava ili više njih biti u obavezi da formira, rekao je Nenad Katanić, pomoćnik ministra poljoprivrede, uz napomenu da su u Ministarstvu svesni da postupak komasacije, zbog brojnih komunalnih, socijalnih i društvenih teškoća neće biti nimalo lak, ali da se na tome zbog budućnosti poljoprivrede mora istrajati.
Da podsetimo, Vlada Srbije je u investicionom programu ”Srbija 2025” opredelila 70 miliona evra za komasaciju, koja bi uz pomoć lokalnih samouprava trebalo da se neposredno implementira na terenu. Do sada su, kao jedan od glavnih razloga za nedovoljno sprovođenje i efikasniju komasaciju, opštine navodile nedostatak novca u svojim budžetima za tu namenu, kao i odgovarajućeg stručnog kadra koji bi sprovodio koncept ukrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta.
– Najavljenim zakonom o komasaciji koji će, verujemo, biti usvojen do jeseni, finansiranje komasacije biće centralizovano na nacionalnom nivou i sprovodiće se planski, rekao je Vladimir Novaković, predsednik Upravnog odbora Nacionalne alijanse za ekonomski razvoj – NALED, napominjući da će lokalne samouprave imati mogućnosti da u postupku sprovođenja komasacija koriste najkompetentnije stručnjake, što će značajno obezbediti efikasnost celog procesa upravljanja.
Uz Ministarstvo poljoprivrede i Republički geodetski zavod, NALED je jedan od glavnih protagonista da se višedecenijski tradicionalni koncept komasacije modernizuje i digitalizuje korišćenjem alata najnovijih informacionih tehnologija.
– Novi koncept komasacije treba da se oslanja na razvoj digitalizacije u državnoj upravi. To podrazumeva korišćenje svih mogućih resursa za digitalnu razmenu podataka iz svih raspoloživih izvora, odnosno institucija koje učestvuju u procesu komasacije, rekao je Novaković, uz objašnjenje da će centralizovana procedura komasacije na državnom nivou, sa jasnim uvidom u stanje na lokalu, omogućiti javno elektronsko izlaganje komasiranih parcela svim vlasnicima zemljišta.
Komasacija je, kao što je poznato, administrativni postupak koji se sprovodi dobrovoljno, ali je zbog izuzetne složenosti imovinskog i pravnog vlasništva nad poljoprivrednim zemljištem, istovremeno i veoma osetljiv proces. Donošenjem pravilnika, na nosiocima izrade programa komasacije u lokalnim samupravama je da vlasnicima zemljišta objasne suštinu i prednosti ukrupnjavanja zemljišta. Od velike je važnosti da se ceo postupak vodi transparentno i da svi učesnici komasacionog procesa budu složni kod usvajanja programa i plana, kako bi se proizvodna sposobnost zemljišta još više unapredila, a samim tim i prinosi bili bolji.
K. Rajević