CENE DOSTIGLE OVOGODIŠNJI MAKSIMUM

* Sojom se trgovalo po apsolutno rekordnoj ceni od 72 dinara po kilogramu ili, preračunato, za 741 dolar po toni


altTražnja za strateškom robom u trgovanju preko Produktne berze u Novom Sadu, zaključno s krajem četvrte dekade jula, bila je u porastu što se odrazilo i na cene. Cene pšenice, kukuruza i soje dostigle su svoj ovogodišnji maksimum čiji je rast na samom kraju perioda uticao na prekid tražnje, što je signal da je cenovni rast prevazišao mogućnosti kupaca.
Najviše se trgovalo pšenicom čija je cena tokom čitavog perioda bila u porastu. U trećoj sedmici jula hlebnim žitom se trgovalo po prosečnoj ceni od 23,62 dinara po kilogramu. U narednoj sedmici, trgovanje je startovalo po ceni 24,50 dinara, da bi na kraju perioda cena dostigla 26 dinara po kilogramu.
Pšenica je u julu na berzi u Čikagu dostigla maksimalnu cenu od 346,57 dolara po toni na početku četvrte dekade, a kretanje cene kukuruza izrazito je uticalo i na ovu robu tako da je na kraju sedmice cena pala na 307,55 dolara po toni. Istovetno su odreagovale i berze u Budimpešti i Parizu. Posle rasta cene pšenice u trećoj sedmici prošlog meseca na 239,13, odnosno 267,75 evra po toni, u poslednjoj sedmici jula avgustovska isporuka ugovarana je za 237,10 evra po toni u Budimpešti i za 255,50 evra po toni u Parizu.
Kukuruz je dostigao cenu pšenice. Polovinom meseca ovom robom trgovalo se po ceni od 23,50 dinara po kilogramu, a do 27. jula ona je dostigla nivo od 26 dinara po kilogramu.

Konstantan rast cene kukuruza na čikaškoj berzi prekinut je posle 23. jula, kada je tona ugovarana za 324,55 dolara. Posle toga je usledio pad i 27. jula trgovanje je zatvoreno s cenom od 307,55 dolara po toni. Na evropskim berzama, u Budimpešti i Parizu, cena kukuruza je u čitavom periodu bila u porastu. U poslednjoj sedmici jula, novembarska isporuka kukuruza u Budimpešti ugovarana je za 230,93 evra po toni, a avgustovska isporuka u Parizu za 257 evra po toni.
Soja cenovno na domaćem tržištu obara sopstvene rekorde. Sa 66 dinara po kilogramu u trećoj dekadi, cena je u četvrtoj dekadi dostigla 72 dinara po kilogramu ili 741 dolar po toni. Inače, ugovorena cena od 66 dinara po kilogramu dvostruko je veća od one po kojoj se sojom trgovalo u septembru i iznosila je 33 dinara po kilogramu. Cenovni uzlet imala je i sojina sačma, sa 58,25 dinara po kilogramu na polovini meseca, na 66,10 dinara po kilogramu na kraju perioda.
Kao i žitarice, na severnoameričkom tržištu cena soje je takođe beležila rast do početka četvrte dekade prošlog meseca i dostigla je 645,75 dolara po toni. U narednim danima usledio je pad na 608,34 dolara po toni. Cenu zrna pratila je i sojina sačma za koju je poslednja ugovorena cena iznosila 518,80 dolara po toni.
Preko berze u Novom Sadu trgovalo se još stočnim ječmom, čija je cena takođe rasla, sa 22,16 na 24 dinara po kilogramu. Na početku druge polovine jula trgovalo se i stočnim brašnom po ceni 13 dinara po kilogramu.    

A. I.

OSETNO SKUPLJE SENO

Ponuda stočne hrane na pijacama u većim mestima slabija je u odnosu na prethodni period. Takva kretanja, prema izveštaju Instituta za primenu nauke u poljoprivredi u Beogradu, zabeležena su na lokalnim tržištima u Pančevu, Loznici, Zaječaru i Obrenovcu. Manju ponudu pratio je rast cene što je posebno zabeleženo u trgovanju kukuruzom i senom lucerke.
U izveštaju je navedeno da je cena ispod 30 dinara po kilogramu, odnosno 28 dinara, jedino u Nišu. U ostalim mestima preovlađivala je cena od 30 dinara, a žuto zrno najskuplje je bilo u Loznici, 32 dinara po kilogramu. Promenjene su i cene stočnog ječma čija je najniža cena, 24 dinara po kilogramu, bila u Obrenovcu. U Čačku, Loznici i Pančevu cena ječma dostigla je 30 dinara po kilogramu. Lucerkino seno se u Kragujevcu i Požarevcu još moglo nabaviti za 12 dinara po kilogramu, preovlađivala je cena između 13 i 15, ali je u Loznici dostigla 20, u Somboru 21 i u Kikindi 26 dinara po kilogramu.